IOS 11 – A zsákutca

Váratlanul ért a dolog… Feldugtam az ipad-et a számítógépemre, 5 év után először… Aztán sötét lett, és megjelent a “Connect to ITunes” felirat… Átfutott az agyamon a gondolat: Nem csináltam backupot. De hisz megfogadtam, hogy soha… Miért?! Hibáztam… Most bűnhődni fogok, és a pokolra jutok…

És meg is érkeztünk az IOS11-hez. Az első Ipad-emet pont azért adtam el, mert mindig szolgalelkűen feltelepítettem rá a frissítéseket. Amikor észrevettem a bajt, már nem lehetett visszalépni az IOS 6-ra. Cserébe minden a többszörösére lassult, még a web böngésző is, amire a tabletet elsősorban használtam. Azt mondtam, rendben, ha így játszunk, játszunk. Vettem egy új Ipad-et megjelenés után, IOS 8-al, és nem frissítettem. Egy jailbreak után elmagyaráztam neki, hogy itt nem lesz frissítés, és haverkodjon össze a libretro-val… Azt hittem idilli kapcsolatunknak már semmi nem vethet véget.

Aztán jött a google, és utána egyre több fejlesztő, aki azt mondta, hogy IOS 8 már nem támogatott platform… Így volt olyan app, amihez több frissítés nem jött, és olyan is, hogy már maga az app se (pl. google calendar). Elérkezettnek láttam az időt, elvégre egy IOS 8 – IOS 9 frissítésből mi baj lehet.

A baj az volt, hogy upgrade-t is csak Apple által aláírt IOS-re lehet mondani, az pedig már csak a 11-es. De amire ezt megtudtam, addigra már nem bootolt be többet az IOS 8, én pedig nem készítettem backupot… Így hát beáltam a sorba, elmorzsoltam egy könnycseppet a libRetro után, és rányomtam a frissítés gombra.

Disclaimer: a frissítés teljes frissítés volt, semmilyen beállítást nem vettem át az ICloud-ból. Az itt leírt hibák az általuk kiadott stock operációs rendszeren jelentkeztek…

Nézzük mit is sikerült az Apple-nek fejlesztenie az elmúlt 5 évben:

  1. Frissítés óta néha nem tölt az ipad. Felrakom a töltőre, kiírja hogy töltés, majd másnap pont ugyan annyi százalékon áll, mint előtte. Nem egyedi probléma, ha újraindítja az ember akkor megint tölt… Egy ideig, aztán működik, majd jöhet megint a restart.
  2. Ha éppen tölt, akkor sokkal lassabban, mint ahogy az eddig történt. Régen 3-4 óra alatt teljesen feltöltődött, most ennyi idő alatt jó ha 50%-ig sikerül feltölteni az eszközt. Cserébe viszont olyat tapasztaltam, amit eddig soha. Töltés közben melegszik az ipad, lemértem, 10-15C-t
  3. Míg a régi ipad úgy, hogy minden be volt rajta kapcsolva 250 órát bírt kis standby-ban, az új 110-et bír úgy, hogy minden ki van kapcsolva rajta (lokáció, siri, background app refresh, stb).
  4. Ki tudná írni, melyik alkalmazás mennyire fogyasztja az akkumlátort (Android 1.0 kb.), na ez nálam nem ír ki semmit.
  5. Sikerült tönkretenni a SpringBoard-ot. IOS 6-on volt a legjobb, 8-on már csak használható, a 11-re teljesen idegesítő lett. Amikor először használtam csodálkoztam, hogy lehet ilyen intuitív jó felületet csinálni, és azt gondoltam, hogy ezek az Apple-s srácok tényelg értenek a UX-hez. Mostanra eljutottunk oda, hogy ha egy folderen belül akarok egy ikont áthelyezni, akkor egyszerűen nem tudom megoldani, hogy ne lépjen ki a folder-ből ha lapozni akarok annak oldalai között. Persze ki lehet kísérletezni sokadszorra nekem is sikerült, de ez se nem előremutató, se nem intuitív… A hosszan nyomás hossza 5x-ére nőtt, nem akartam elhinni, hogy erre ennyit kell várni, azt hittem kifagyott az eszköz. Bevezettek viszont egy csomó funkciót, aminek nem sok értelmét látom, és nem is használom… Inkább a több felhasználó módot kellene támogatni az értelmetlen hülyeségek helyett…
  6. Az alkalmazások egy része nem kompatibilis az IOS 11-el, amíg a fejlesztők ki nem adják újra IOS 11-re. Véleményem szerint felhábiorító, hogy egy operációs rendszer nem képes a rá írt alkalmazások futtatéására, és ezt ennyi idő után sem tudta megoldani egy akkora cég, mint az Apple. Érdekes, a Microsoftnak sikerült, Windows  10 alatt is futnak a win95-ös alkalmazások, a 32 bit-esek is 64 bit-es windows-on… De sebaj, a fizetős alkalmazásaim fele kb. kuka, többek közt az iThoughts amit azért használtam… De cserébe megvehetem újra…
  7. Az alkalmazások egy másik része egyszerűen eltűnt az appstore-ból, és fel se tudom telepíteni. Ilyen az ISSH, amit megvettem, használtam, volt, nincs.
  8. Az AppStore-ból eltűnt továbbá a Whislist funkció. Ez különösen szuper, mert azok az alkalmazások, amik érdekeltek, pont ott voltak. Gondolom az Apple-nál meg úgy gondolták, hogy biztos írtam egy külön papírra (is)… Ha a Gog-on van, a Steamen van, az Apple-nál volt… Akkor miért kellett kiírtani?
  9. És hogy pozitívat is mondjak: az új billentyűzet jó

És ezek a hibák azok, amit saját magam találtam 1 hét használat után… Az interneten rá se merek keresni, hogy mit találtak mások. Összességében az Apple elérte, hogy pár óra leforgása alatt pont annyira utáljam, mint amennyire utáltam az iPad megjelenése előtt. Nem korrekt kifizetett alkalmazásokat nem támogatni, megszüntetni a régi IOS-ek aláírását, hogy nem telepíthetek olyan nyílt forráskódú szoftvert egy általam megvásárolt eszközre amit akarok (pl. retroArch). Nálam itt ért véget az Apple story. Ha lenne Apple részvényem, ez lenne az a pont, amikor eladnám, és a befolyt összegből vennék egy Microsoft Surface Pro-t.

One Reply to “IOS 11 – A zsákutca”

  1. 6. ponthoz: hát a Microsoft se vegytisztán ilyen, de tény hogy backwards compatibility terén egy más minőség. Ajánlott olvasmány:

    https://www.joelonsoftware.com/2004/06/13/how-microsoft-lost-the-api-war/

    2004-es poszt. Így átfutva, nem is csak a backwards compatibility téma rímel, hanem az előző webapps poszt is:

    “To me the Web is great but Web-based applications with their sucky, high-latency, inconsistent user interfaces are a huge step backwards in daily usability. I love my rich client applications and would go nuts if I had to use web versions of the applications I use daily: Visual Studio, CityDesk, Outlook, Corel PhotoPaint, QuickBooks. But that’s what developers are going to give us.”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.