Windows boot time

Az újabb Windows verziók kapcsán – kivéve Windows 10 – a Microsoft kiemelt figyelmet fordított az operációs rendszer teljesítménye. Az ez irányú törekvések emlékét őrzik az egyre jobb performancia elemző eszközök, mint pl. a Task Manager (és az onnan elérhető Resource Monitor). Bár ezek továbbra sem váltják ki a jó öreg Process Explorer, Process Monitor-t, de az esetek egy részében a problémák már detektálhatók natív windows-os eszközökkel (is).

A szuper optimalizált windows-om a napokban ismét lehetőséget biztosított, hogy foglalkozzak vele kicsit, mert login előtt megállt, és várt vagy 20 másodpercet, ezután dobott a login képernyőre. Mivel itt még boot fázisról beszélünk, sajnos a fenti eszközök egyike sem használható. Első körben megnéztem az event log-ot, hátha találok benne valami érdekeset (ahogy a mondás tartja, aki keres az talál), de ennek a várakozáshoz sajnos nem volt köze.

Egyéb okokból már telepítve volt a gépen a Windows Assessment and Deployment Kit (Windows ADK) Windows Performance Analyzer komponense, ami lehetőséget biztosít trace-k készítésére, azok elemzésére, akár boot idő alatt is.

A használatához rá kell venni a windows-t, hogy trace fájlt generáljon, melyből majd kideríthetjük, hogy mi is történik a vizsgált időszakban. Régen ehhez pár száz karakterből álló parancssort kellett készíteni (xbootmgr…), de a Microsoftnál is sejthették, hogy ez ebben a formában nem valami jó, és egy szorgalmas fejlesztőnek hála ma már ezt konfigurálhatjuk grafikus felületen is (na jó a felület képességeit nem vitték túlzásba, de hát ki a kicsit nem becsüli…).


wprui.exe

Az ily módon megkeletkezett fájlt (pl.: boot_1.etl) a Windows Performance Analyzer-rel tudjuk alaposabban megvizsgálni. Mivel az én problémám a boot alatt jelentkezett, de még login előtt, az első nézet amit bekapcsoltam a Boot Phases volt. Itt már látszott, hogy a bejelentkezés előtt a Winlogon init 31 másodpercig tartott, ami gombócból is sok, nem hogy boot időből…

A fenti nézethez hozzádobtam még a Processes nézetet, hogy látszódjon milyen alkalmazások indultak el ezen idő alatt.

 

A processeket vizsgálgatva feltűnt egy alkalmazás ami a login inittel indult, és 29.9 másodpercig futott… Ez az alkalmazás pedig nem volt más, mint az OriginWebHelperService.exe…

Ezután eszembe jutott, hogy nemrég elindítottam az Origin-t, és frissítette magát… A process egyébként service-ként települt, a frissítés rakta fel/kapcsolta be, ott kellett kikapcsolni, és a probléma megszűnt… Ezúton is köszönöm az EA-nak a fejtörőt, szórakoztatóbb volt, mint a legtöbb mostani játékuk 😉

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.