A windows 8.1 rendszerkövetelményei között az szerepel, hogy a telepítéshez nem kevesebb mint 20 Gb helyre van szükségünk… Annak idején elkövettem azt a hibát, hogy azt mondtam, 16gb mindenre elég lesz, és a set-top boxomba egy 16gb méretű ssd-t vettem. Ellenben most került a gépbe új alaplap, egy ASUS J1900-C ami kívánná a windows 8.1-et.
Kis olvasgatás után szembe jött velem egy microsoft oldal, ami a WIMBoot előnyeit taglalta. Az egész WIMBoot-nak a lényege, hogy a windows minden esetben ment a lemezünkre egy recovery partíciót, ami tartalmaz egy install.wim fájlt, aztán kitömöríti ennek a tartalmát. Amennyiben a windowst WIMBoot-al használjuk, akkor a windows fájlokat nem tömöríti ki, hanem pointerek segítségével az install.wim-ből használja közvetlenül. Ennek eredményeképp a windows a merevlemezből kb. 3 gb-ot fog használni, nem 20-at.
A WIMBootnak vannak követelményei, mégpedig:
- Windows 8.1 Update 1 (6.3.9600.17031 vagy ennél újabb)
- UEFI bios
- SSD vagy eMMC meghajtó
Ha ezek megvannak, akkor kezdődhet is a móka. A telepítéshez az alábbi szoftverekre lesz szükségünk:
- GParted
- QuickPE
- Rufus
- Windows 8.1 Update 1 iso (en_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4065090.iso)
- Egy telepített, megfelelő verziójú Windows 8
Első körben be kell szereznünk egy install.wim-et, mert ebből fogjuk tudni telepíteni az új rendszert (ebbe a fájlba fognak belemutatni a fájl pointerek). Ezt a meglévő működő windows 8-unkból tudjuk kimenteni. Hogy ezt meg tudjuk tenni, létre kell hozunk a QuickPE segítségével egy pici 200mb-os bootolható windowst, ami alól menteni tudunk.
A QuickPE könyvtárból futtassuk le a “make_re_from_iso_x64.cmd” parancsot, majd válasszuk ki azt a könyvtárat, ahova a windows iso-t (en_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4065090.iso) tettük.
Sikeres futás után látnunk kellene az alábbi fájlt: QuickPE\x64\winre.iso
Aki nem szeretné a fenti lépéseket végigcsinálni, az letöltheti a kész iso fájlt (x64): winre.iso
A winre.iso-t írjuk ki pendrive-ra, a Rufus segítségével. Ez egy nagyon apró windows, ami sok mindent nem tud, de a mentéshez pont elég lesz.
Miután bootoltunk a pendrive-ról, adjuk ki a következő parancsot:
dism /capture-image /imagefile:e:\install.wim /capturedir:c:\ /name:install /wimboot
Itt az e:\install.wim a pendrive, ide menti az install wim-et, amit később még felhasználunk.
Ha ez megvan, mentsük le a pendrive tartalmát, és rakjuk rá (vagy egy másik pendrivera) a GParted-et. Ezzel fogunk egy új ntfs partíciót csinálni, amit még aktívvá kel tenni, és ntfs-re formázni.
Amikor ezzel is megvagyunk, az újonnan létrehozott partíciónkra, másoljuk rá az install.wim-et, majd indítsuk el a windows telepítést:
dism /apply-image /imagefile:c:\install.wim /index:1 /applydir:c:\ /wimboot
A bootloáshoz már csak egy boot bejegyzést kell készítenünk:
bcdboot c:\windows